Şifa Koleji Anadolu Sağlık Meslek Lisesi | Şifa Koleji Anadolu Lisesi

 

LGS NEDİR? LGS VE TEOG ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

TEOG: Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin kısaltmasıdır. Bu yeni sisteme göre 6,7 ve 8. Sınıf sene sonu başarı ortalamasının etkisi ve 8.sınıfta hazırlanan merkezi sınav puanın ortalaması ile liselere yerleşmesini hedefleyen bir sınav sistemiydi. TEOG sınavları iki kez ve 6 ayrı branştan yapılmaktaydı. Bu sistem ile 3 yazılısı olan Türkçe, matematik, fen bilgisi, T.C İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerin 2.yazılı sınavı olarak kabul edilmekteydi.

Sınav sistemi gözden geçirildiğinde aşamalı olarak yapılan bu sistemin öğrencilerimizi sürekli stres altında bıraktığını büyüme çağındaki çocukların fiziksel ve psikolojik durumlarını olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle 2017-2018 eğitim öğretim yılının başında bu sistemin değiştirilmesine karar verilmiştir. Eğitim yılının başında alınan bu karar başta öğrencilerimiz olmak üzere velilerimizi ve öğretmenlerimizi nasıl bir yol izleyeceği hususunda endişeye düşürmüştü ki çok geçmeden bu değişen sistemin LGS olduğu açıklandı. Peki LGS nedir?

LGS hakkında açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sınavsız mahalli kayıtlar Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerini kapsayacaktır, açıklamasında bulundu. Her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler zorunlu 5 tercih yapacak.

Ortaokul 8.sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 80 bini sınavsız 110 bin öğrencinin ise sınav ile yerleştirileceği açıklanmıştı. Herkesin aklında bu eğitim bölgelerini nasıl öğrenileceği soruları vardı. Yapılan açıklamada e-okul sisteminde bu okul bölgelerinin açıklanacağı belirtilmişti. Nisan ayının sonunda sınavla alım yapacak okulların listesi, eğitim bölgeleri ve sınav kılavuzunun yayınlanacağı Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin tarafından açıklandı.

Değişen sınav sistemi ile fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin tamamı sınavla öğrenci alacak. Bazı Anadolu Liseleri, Anadolu mesleki ve teknik liseleri ve Anadolu imam hatip liselerini kapsayacak. Geriye kalan okulların tamamına yakını mahallinden kayıt alacaktır. Sınavla öğrenci alan okullara haziran ayı başında yapılacak sınav ile kayıt yapılacaktır. Sınav puanı ile yerleşemeyen öğrencilerimiz ise adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerine yerleştirilecek.

Rüştiye Eğitim Kurumları olarak değişen sınav sisteminin yakından takipçisiyiz. Tüm bu değişimlere rağmen başarı odaklı çalışma tempomuzu bozmadan sınav sisteminin öğrencilerimizi en az etkileyecek biçimde gayretlerini desteklemekten çekinmiyoruz. Rehberlik servisimiz tüm yıl boyunca sınava yönelik çalışmaları yakından takip ederek velilerimizi bilgilendirmektedir. LGS sonucunda haziran ayında başlayacak olan tercih sürecinde de sizi desteklemeye öğrencilerimiz başarı ilgi ve hedefleri doğrultusunda istedikleri gibi kaliteli akademik ve sosyal başarıya ulaşabilecekleri Rüştiye Eğitim Kurumları’nın başarılı bir bireyi olabilirler.

PEKİ NEDEN RÜŞTİYE EĞİTİM KURUMLARI?

Rüştiye Eğitim kurumları uzun yıllardır süren eğitim tecrübesi ve il genelinde üniversiteye yerleştirme oranlarına bakıldığında hem Şifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi hem Anadolu Lisesi bazında açık ara önde olduğu gözlemlenmektedir. Şifa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2012 yılından itibaren sağlık alanında sadece il genelinde değil Türkiye genelinde ön plandayız. Yapılan değerlendirme sonucunda üniversiteye yerleştirme oranlarından birinciliği bırakmıyoruz. Okulumuz bünyesinde öğrencilerimizin mesleki seçimleri ve hayallerini düşünerek kaliteli eğitimin adresi olmayı başarmıştır. Mesleki seçimleri göz önünde bulundurulduğunda sağlık hizmetlerini seçen öğrencilerimizin ‘‘hemşire yardımcılığı’’ ve ‘‘sağlık bakım teknisyenliği’’ bölümlerini seçip bu alanda başarılı ve mesleki yeterliliklerini kazanan bireyler olarak mezun olabilirler. Öğrencilerimizin yaşayarak öğrenmelerini sağlayabilmek amacıyla uygulama sınıflarını aktif olarak kullanmaktadırlar. Ayrıca staj dönemlerini aktif şekilde takip ederek ‘‘GELECEĞE ŞİFA DAĞITIYORUZ’’ ilkemizi benimseyen sağlıkçılar yetiştiriyoruz. Aktif laboratuvar kullanımı sayesinde yaparak-yaşayarak öğrenme ilkesini benimsiyoruz.

Anadolu Lisesi kısmında ise öğrencilerimizi 9.sınıftan itibaren üniversite sınavına hazırlayan programlarımızla başarıyı kalıcı hale getirmeyi hedefliyoruz. Günlük 9 saatlik programları ile öğrencilerimizin temel dersler ve etütler aracılığı ile eksiklerini tamamlıyoruz. Yabancı dil eğitimi sayesinde öğrencilerimizin okuldan mezun olduktan sonra anadili gibi konuşabilmelerini hedefliyoruz. Birinci yabancı dil olarak İngilizce ikinci dil olarak ise Almanca seçilip aktif öğrenme ile bu dilleri konuşabilir düzeyde öğretmeyi hedefliyoruz. Okulumuzda temel hedefin okuduğunu anlayan nesiller yetiştiriyoruz ilkesi ile okuma saatleri düzenliyoruz. Öğrencilerimizin yıl içinde okudukları kitapları yakından takip ediyoruz. Drama dersleri spor alanında basketbol, voleybol, futbol ve masa tenisi badminton kulüpleri ile öğrencilerimizi spor alanında kendini iyi hissetmelerini sağlayan aktivitelere yönlendiriyoruz. Ayrıca üniversite sınavına hazırlık aşamasında okulumuzun tüm sınıflarına belirli periyodlarla deneme sınavları yapıp sonuç analizlerine göre eksiklerini tamamlamaları için birebir çalışma ortamı sağlıyoruz. Rüştiye Eğitim Kurumları olarak biz öğrenci ve velilerimizin hedeflediği her noktaya ulaşması için her şeyi yapmayı hazırız.